Thanks to generous corporate and independent donors, the College of Engineering was honored to award more than $25,000 in prizes to talented students on Engineering Design Day 2017 on May 1.

Congratulations to the winners, and to all the competitors, for their incredible performances.

Raytheon Award for Best Overall Design ($2,500)
Autonomous Aerial Pollination of Medjool Date Trees
Team 16062 Members:
Fatemah Alabdullah, industrial engineering
Victor Cortez, systems engineering
Sara Harders, biosystems engineering
Ricardo Andres Jimenez, biosystems engineering
Brian Normandeau, biosystems engineering
Emma Noel Skidmore, biosystems engineering
Project Sponsor: UA Department of Agricultural & Biosystems Engineering

 

Microsoft Award for Best System Software Design ($2,500)
Roboscope Cart
Team 16071 Members:
Lisa Kathryn Bennett, mechanical engineering
Matthew Ryan Dzurick, electrical and computer engineering
Michael Thomas Futch, mechanical engineering
Kevin Norman Sherwood, mechanical engineering
Kyle Lee Tatum, electrical and computer engineering
Project Sponsor: GEOST

 

Bly Family Innovation in Energy Production, Supply or Use – First Prize ($1,500)
Bioremediation of Dairy Wastewater for Reuse
Team 16098 Members:
Kara Elizabeth Kanto, chemical engineering
Catherine Marie Patton, chemical engineering
Connor Thomas Stahl, chemical engineering
Calliandra Suzanne Stuffle, chemical engineering
Project Sponsor: Shamrock Foods

 

Bly Family Innovation in Energy Production, Supply or Use – Second Prize ($500)
Design of a Wastewater-to-Drinking Water Facility
Team 16106 Members:
Abigail Saville Ballam, chemical engineering
Cayleigh Ross MacKenzie, chemical engineering
Ryan Valente Petronella, chemical engineering
Jonathan David Schertzer, chemical engineering
Project Sponsor: UA Department of Chemical and Environmental Engineering

 

Thorlabs Photonics Is the Future ($250 each)
Tissue Imaging and Selective Reagent Dispense System
Team 16021 Members:
Adam O. Abdelatif, optical sciences and engineering
Oksana Carlson, biomedical engineering
Christopher Nguyen, optical sciences and engineering
Eduardo Ramirez, mechanical engineering
Jordan Stupka, biomedical engineering
Project Sponsor: Ventana Medical Systems

 

Frank Broyles Engineering Ethics Award – First Prize ($1,500)
Unpowered Exoskeleton
Team 16055 Members:
Martin Galaz, biomedical engineering
Jason Niran Keatseangsilp, biomedical engineering
Amanda Tolulope Koiki, biomedical engineering
Joshua Rufus Owl, materials science and engineering
Thomas Fernando Valenzuela, biomedical engineering
Cole Larson Waldren, biomedical engineering
Project Sponsor: The Bristol Family

 

Frank Broyles Engineering Ethics Award – Second Prize ($750)
Low Cost Ultrafine Particle Detector
Team 16031 Members:
Tiange He, mechanical engineering
Sean Matthew Parker, mechanical engineering
Lauren Christine Rimsza, biomedical engineering
Bryan Shane Rogers, electrical and computer engineering
Sarah Megan Shepis, materials science and engineering
Project Sponsor: Honeywell

 

Rincon Research Best Presentation ($1,500)
Modular Payload Bay for Unmanned Aircraft Systems
Team 16056 Members:
Soosan Han, mechanical engineering
Johann Meister, mechanical engineering
Taylor James Moore, systems engineering
Stephan Murray, mechanical engineering
Andres David Rebeil, electrical and computer engineering
Tristan Robert Roberts, mechanical engineering
Project Sponsor: Northrop Grumman

 

Ventana Innovation in Engineering ($1,500)
Adhesive Single-Slide Dispense Packaging System for Coverslips
Team 16020 Members:
Feras Antoun, systems engineering
Caleb Daniel Canchola, materials science and engineering
Nazar Cem, mechanical engineering
Brett Joseph Deitering, mechanical engineering
Timur Taljanovic, mechanical engineering
Project Sponsor: Ventana Medical Systems

 

ACSS/L-3 Communications Most Robust Systems Engineering ($1,000)
Bifurcated Fiber Optic Cable System for Orion Spacecraft Heat Shield Spectrometer
Team 16022 Members:
Laura Haferkamp, materials science and engineering
David Greif, mechanical engineering
Giuseppe Lo Voi, electrical and computer engineering
Kyel Powell, systems engineering
Andrew Daniel Rocha, optical sciences and engineering
Project Sponsor: NASA and UA College of Engineering

 

Technical Documentation Consultants of Arizona Best Design Documentation ($1,000)
Consumer-Augmented Reality Device
Team 16025 Members:
Bryan Jacob Eberson, mechanical engineering
Mark Ross Fleckenstein, systems engineering
Jacob Garan, optical sciences and engineering
Michael Dean Hailwood, systems engineering
Steven Pierre Hicks, optical sciences and engineering
Project Sponsor: Vidi VR

 

Texas Instruments Analog Design Contest ($1,000)
Automotive Lidar Collision-Avoidance System
Team 16043 Members:
Megha Agarwal, electrical and computer engineering
Alisha Keshav Bandekar, electrical and computer engineering
Ashley Soyoung Kang, electrical and computer engineering
Tyler Jon Martis, electrical and computer engineering
Hossein Namazyfard, mechanical engineering
Alan Yeh, optical sciences and engineering
Project Sponsor: Texas Instruments

 

TRAX International Best Implementation of Agile Methodology ($1,000)
Anti-Drone Device
Team 16003 Members:
Sydney Alexandra Clark, electrical and computer engineering
Jessica Bingxin Cheung, electrical and computer engineering
Evan DeForest, mechanical engineering
Ivan Cordoba-Herrera, electrical and computer engineering
Justin Larimore, biomedical engineering
Shivani Hasmukh Patel, systems engineering
Project Sponsor: Raytheon

 

Arizona Technology Council Foundation Best Engineering Analysis ($750)
Design of a Wastewater-to-Drinking Water Facility
Team 16106 Members: Abigail Saville Ballam, chemical engineering
Cayleigh Ross MacKenzie, chemical engineering
Ryan Valente Petronella, chemical engineering
Jonathan David Schertzer, chemical engineering
Project Sponsor: UA Department of Chemical and Environmental Engineering

 

Arizona Technology Council Foundation Innovation in Manufacturing ($750)
Castable Tooling Improvements for Composite Manufacturing
Team 16107 Members:
Jonathan Robert Francis Hancock, chemical engineering
Joshua Robert Malzahn, chemical engineering
Adam Christopher Sweeney, chemical engineering
Sanjay Tharmarajah, chemical engineering
Project Sponsor: Advanced Ceramics Manufacturing

 

Edmund Optics Perseverance and Recovery ($750)
Feasibility of a Windscreen Head-Up Display
Team 16045 Members:
Kade William Bowers, optical sciences and engineering
Abril Lopez Garcia, mechanical engineering
Savannah Paige Gaston, mechanical engineering
Bradley Jarrett Nees, electrical and computer engineering
Isaiah Brandon Strong, mechanical engineering
Project Sponsor: Honeywell

 

PADT Best Use of Prototyping ($750)
Nasogastric Tube Placement Verification System
Team 16010 Members:
Kevin Brinkman, biomedical engineering
Sandra Araiza Cruz, biomedical engineering
Dalton J. Hirst, electrical and computer engineering
Fermin Prieto, biomedical engineering
Alejandro R. Thompson, electrical and computer engineering
Project Sponsor: Xeridiem

 

RBC Sargent Aerospace & Defense Voltaire Design ($750)
Felt Recoil Measurement System
Team 16073 Members:
Kevin Andrew Barr, biomedical engineering
Jacob Henry Niccum, mechanical engineering
David Renner, systems engineering
Robert Steven Rystrom, mechanical engineering
Amelia Sylvester, electrical and computer engineering
Mathew Alan Stockman, mechanical engineering
Project Sponsor: Raytheon

 

W.L. Gore & Associates Most Creative Solution ($750)
Compact Self-Regenerating Desiccant Breather
Team 16006 Members:
Philip James Ciuffetelli, mechanical engineering
Riley Magsino, electrical and computer engineering
Brent Allan Miller, biomedical engineering
David Joseph Selby, mechanical engineering
Andrew Whiteside, engineering management
Project Sponsor: AGM Container Controls

 

Dataforth Corporation Best Design Using a Data Acquisition and Control System ($500)
Strut Condition Monitor for Large Mining Trucks
Team 16039 Members:
Ryan Dale Barents, mechanical engineering
David Farrell, mechanical engineering
Daniel Steven Small, electrical and computer engineering
Israel Valle, systems engineering
Zheng Zhou, mechanical engineering
Project Sponsor: Caterpillar

 

Honeywell Excellence in Aerospace Electronic System Design ($500)
Turbulence-Compensated Table Mechanism
Team 16012 Members:
James Ellis Beulke, electrical and computer engineering
Abigail Maria Francis, electrical and computer engineering
Taha Hasan, engineering management
Davis James McGregor, mechanical engineering
Andrew William Walsh, mechanical engineering
Qiang Zhang, mechanical engineering
Project Sponsor: B/E Aerospace

 

Honeywell Team Leadership 1 ($250)
Bifurcated Fiber Optic Cable System for Orion Spacecraft Heat Shield Spectrometer
Team 16022 Members:
Andrew Daniel Rocha (winner), optical sciences and engineering
Laura Haferkamp, materials science and engineering
David Greif, mechanical engineering
Giuseppe Lo Voi, electrical and computer engineering
Kyel Powell, systems engineering
Project Sponsor: NASA and UA College of Engineering

Honeywell Team Leadership 2 ($250)
Novel Helminthic Therapy Cultivation and Dose-Dispensing Systems
Team 16074 Members:
Jessica Carlyle Owens (winner), biomedical engineering
Lucrezia Capano, biomedical engineering
Maxwell Li, biomedical engineering
Marco Miramontes, biosystems engineering
Saffie-Alrahman Ezz-Eldin Mohran, biomedical engineering
Project Sponsor: Arizona Center for Accelerated BioMedical Innovation

 

Latitude Engineering Best Physical Implementation of Analytically Driven Design ($500)
Dynamically Scaled Research Testbed
Team 16082 Members:
Jeremy Ryan Harrington, aerospace engineering
Jonathan Robert Heinkel, aerospace engineering
Jorge Alberto Castro Maldonado, aerospace engineering
Michael David Meersman, aerospace engineering
Jacob Benjamin Pavek, aerospace engineering
Danielle Joan Lim Racelis, aerospace engineering
Christopher Andrew Ramos, aerospace engineering
Arek James Rembelski, aerospace engineering
Project Sponsor: Air Force Office of Scientific Research

 

Prototron Circuits Best Printed Circuit Design ($500)
Miniature Surge Suppressor
Team 16080 Members:
Zean R. Alzawawi, industrial engineering
Christopher Jason Horinek, systems engineering
Nicholas Katsinas, mechanical engineering
Brian Lawrence Kelly, engineering management
Carray Ying, electrical and computer engineering
Project Sponsor: Raytheon

 

II-VI Optical Systems Best Use of Optical Design and Technology ($500)
Consumer-Augmented Reality Device
Team 16025 Members:
Bryan Jacob Eberson, mechanical engineering
Mark Ross Fleckenstein, systems engineering
Jacob Garan, optical sciences and engineering
Michael Dean Hailwood, systems engineering
Steven Pierre Hicks, optical sciences and engineering
Project Sponsor: Vidi VR

 

Kristy Pearson Fish Out of Water Award – First Prize ($250)
Emily Patricia Evans, biomedical engineering (Team 16063, project sponsored by UA Department of Agricultural and Biosystems Engineering)

Kristy Pearson Fish Out of Water Award – Second Prize ($150)
Jacob Nathaniel Boyer, optical sciences and engineering (Team 16042, project sponsored by Quartus Engineering)