Monthly Archives: May 2016

Engineering Design Day 2016 judges standing on the stairs by the Student Union, waving to the camera

Engineering Design Day 2016 judges standing on the stairs by the Student Union, waving to the cameraThe University of Arizona Engineering Design Program extends its heartfelt gratitude to all the judges who joined us for Engineering Design Day 2016 on May 3.

We had representatives from companies from A(CSS) to X(eridiem), as well as several academic units, lending an impressive array of engineering expertise. Your enthusiasm helped make our big day an incredible success.

By the numbers:

  • 134 judges
  • 69 organizations
  • 99 projects
  • 499 students
  • 24 awards
  • $18,000 in prizes

See the full list of award-winning projects.

Again, our faculty, staff and students appreciate all your help.

Team 15040

Through the generosity of our corporate sponsors, the College of Engineering was able to bestow 22 awards – and $18,000 in prize money – to our hard-working seniors on Engineering Design Day 2016.

Congratulations to the winners, and to all our seniors.

Team 15040Raytheon Award for Best Overall Design ($2,000)
On-Slide Reagent Concentration Feedback and Control
Team 15040 Members:
Collin Gilchrist, biomedical engineering
Jamie Hernandez, biomedical engineering
Shawn Iles, optical sciences and engineering
Pete Moya, biomedical engineering
Tyler Toth, biomedical engineering
Danton Whittier, systems engineering
Project Sponsor: Ventana Medical Systems Inc.

Team 15023Bly Family Award for Innovation in Energy Production, Supply or Use – First Prize ($1,500)
Energy-Harvesting Power Supply
Team 15023 Members:
Tareq A.A.M. Alsalem, systems engineering
Juan Carlos Castillo, electrical and computer engineering
Jared Christian Guglielmo, electrical and computer engineering
Michelle Victoria Gutierrez, mechanical engineering
Justin Javelosa, mechanical engineering
Project Sponsor: Tucson Electric Power

Team 15086Bly Family Award for Innovation in Energy Production, Supply or Use – Second Prize ($500)
Ethanol Plant Repurposing
Team 15086 Members:
Michael Bauman, chemical engineering
William Blair, chemical engineering
Joseph Gaul, chemical engineering
Project Sponsor: UA Department of Chemical and Environmental Engineering 

 

Team 15024Rincon Research Award for Best Presentation ($1,000)
Nasogastric Tube Placement Verification System
Team 15024 Members:
Christopher Gallo, biomedical engineering
Summer Garland, biomedical engineering
Nathaniel Husband, biomedical engineering
Gary Tyree, biomedical engineering
Hang Van, systems engineering
Andrew Werchan, electrical and computer engineering
Project Sponsor: Xeridiem

Team 15044Texas Instruments Analog Design Contest Award ($1,000)
Deep Water Sensor System
Team 15044 Members:
Matthew Ray Barragan, electrical and computer engineering
Austin Anthony Nawrocki, mechanical engineering
Nikitha Ramohalli, electrical and computer engineering
Alexander Yudkovitz, systems engineering
Yi Zhang, electrical and computer engineering
Project Sponsor: Texas Instruments
Project Spotlight: “Monitoring the Depths at Minimal Cost”

Team 15024Ventana Award for Innovation in Engineering ($1,000)
Nasogastric Tube Placement Verification System
Team 15024 Members:
Christopher Gallo, biomedical engineering
Summer Garland, biomedical engineering
Nathaniel Husband, biomedical engineering
Gary Tyree, biomedical engineering
Hang Van, systems engineering
Andrew Werchan, electrical and computer engineering
Project Sponsor: Xeridiem

Team 15031ACSS/L-3 Communications Award for Most Robust Systems Engineering ($750)
Microfluidic-Based Human Lung Model
Team 15031 Members:
Elisa Calabrese, biomedical engineering
Kristin Calahan, biomedical engineering
Christopher Larkin, biomedical engineering
Emily Masterson, biomedical engineering
Mary McIntosh, biomedical engineering
Kristina Rivera, biomedical engineering
Project Sponsor: UA Department of Biomedical Engineering

Team 15079Arizona Technology Council Foundation Award for Innovation in Manufacturing ($750)
Process Improvement to Minimize Fractures in Water-Soluble Mandrels
Team 15079 Members:
Matthew Bahr, chemical and environmental engineering
Phillip Befus, chemical and environmental engineering
Matthew Fry, chemical and environmental engineering
Juan Sandoval, chemical and environmental engineering
Project Sponsor: Advanced Ceramics Manufacturing 

 

Team 15039Edmund Optics Award for Perseverance and Recovery ($750)
High-Throughput Curing Oven
Team 15039 Members:
Allison Nicole Bronstein, systems engineering
Jesus Damian Chavolla, electrical and computer engineering
Yanjun Liu, mechanical engineering
Corina MacIsaac, biomedical engineering
Yaroslav Valerievich Pilipenko, biomedical engineering
April Proft, materials science and engineering
Project Sponsor: Ventana Medical Systems

Team 15008W.L. Gore and Associates Award for Most Creative Solution ($750)
Sonar Module Integration for EMILY Rescue Robot
Team 15008 Members:
Jeremy Burris, systems engineering
Jordan McKinley Driggs, mechanical engineering
Uriel Garcia, electrical and computer engineering
Matthew Sybrant, systems engineering
Jessica Nell Vickers Toll, mechanical engineering
Project Sponsor: Hydronalix
Project Spotlight: “Underwater Eyes for Robotic Lifeguard”

Team 15026Phoenix Analysis & Design Technologies Award for Best Use of Prototyping ($750)
Robotic Knee Extension Simulator
Team 15026 Members:
Czarina Aguilar, biomedical engineering
Eze Ahanonu, biomedical engineering
Ian Hoffman, mechanical engineering
David Mendoza, electrical and computer engineering
Brian J. Nicodemus, systems engineering
Daniel Palomares, biomedical engineering
Zachary Remer, biomedical engineering
Project Sponsor: UA Department of Biomedical Engineering

Team 15098Arizona Technology Council Foundation Award for Best Engineering Analysis ($750)
X-56A Aeroelastically Scaled Modular Aircraft for Research
Team 15098 Members:
John Casey, aerospace engineering
Dustin Leighty, aerospace engineering
John Meersman, aerospace engineering
Nicholas Merendo, aerospace engineering
Salvatore Antonio Vitale, aerospace engineering
Project Sponsor: UA Department of Aerospace and Mechanical Engineering

Team 15043RBC Sargent Aerospace & Defense Voltaire Design Award ($750)
Toilet Leak and Flood Prevention
Team 15043 Members:
Matthew Britton, systems engineering
Ian Carmichael, electrical and computer engineering
Eliza Dawson, mechanical engineering
Diego Morales, mechanical engineering
Derek Strickland, mechanical engineering
Project Sponsor: QuakeWrap Inc.
Project Spotlight: “Building a Better Toilet”

Team 15038Technical Documentation Consultants of Arizona Best Design Documentation Award ($750)
Slide Handling and Retention Apparatus
Team 15038 Members:
Andrew D’Arcangelis, biomedical engineering
David Duperre, mechanical engineering
Erin Evangelist, systems engineering
Mykella Jones, biomedical engineering
David Malboeuf, mechanical engineering
Matthew Nadolny, electrical and computer engineering
Project Sponsor: Ventana Medical Systems Inc.

Team 15022TRAX International Award for Best Implementation of Agile Methodology ($750)
Entry-Level Crossbow Design
Team 15022 Members:
Joseph Dominic Lucero, mechanical engineering
Austin Jacob Masterson, mechanical engineering
Matthew David Modean, systems engineering
Ahmed Ismail Mustafawi, mechanical engineering
Kyle Vinh Nguyen, materials science and engineering
Project Sponsor: Precision Shooting Equipment

Team 15056Dataforth Corporation Award for Best Design Using a Data Acquisition and Control System ($500)
Performance Tools for Evaluating Microelectromechanical System Sensors
Team 15056 Members:
Gregory Burleson, systems engineering
Ariel Munoz, optical sciences and engineering
Trevor Woodhouse, biomedical engineering
Joshua Uhlorn, mechanical engineering
Project Sponsor: Universal Avionics 

 

Team 15059II-VI Optical Systems Award for Best Use of Optical Design and Technology ($500)
Liqua-Telecentric Autofocusing System
Team 15059 Members:
Yawei Ding, electrical and computer engineering
Olivia Fehlberg, optical sciences and engineering
Dana Kralicek, optical sciences and engineering
Timothy Ni, electrical and computer engineering
Edward Antonio Vergara, systems engineering
Project Sponsor: Edmund Optics

Team 15020Latitude Engineering Award for Best Physical Implementation of Analytically Driven Design ($500)
Inkjet-Printed Antennas for Wireless Communication
Team 15020 Members:
Santiago Burrola, systems engineering
Charles Hoskins, electrical and computer engineering
Yiming Shi, electrical and computer engineering
Joel Turnblade, mechanical engineering
Alisa Zukova, mechanical engineering
Project Sponsor: UA Department of Electrical and Computer Engineering

Team 15018Prototron Circuits Award for Best Printed Circuit Design ($500)
Wearable Wireless Body Area Network
Team 15018 Members:
Nicolas Fajardo, electrical and computer engineering
Kevin Garrick, systems engineering
Xaviere Giroud, biomedical engineering
Brian Kehn, mechanical engineering
Andrew Thomas Maggio, biomedical engineering
Cecilia Maria Read, biomedical engineering
Project Sponsor: UA Department of Electrical and Computer Engineering

Team 15051Honeywell Award for Excellence in Aerospace Electronic System Design ($400)
Thermomechanical Fatigue Testing System
Team 15051 Members:
Oscar Hernandez, materials science and engineering
Spencer Yushian Lee, electrical and computer engineering
Andy Luc, materials science and engineering
Bernt Rennie Powell, mechanical engineering
Kevin Bryan Scheeler, systems engineering
William David Sim, mechanical engineering
Project Sponsor: Honeywell Aerospace

Honeywell Team Leadership Award ($250 each)
Kaitlyn Elizabeth Williams (Team 15065, project sponsored by Raytheon Missile Systems; project spotlight: “Designing a Price-Conscious CubeSat”)
Justine Nichole Bacchus (Team 15030, project sponsored by Shamrock Foods; project spotlight: “Reusing Water on the Factory Floor”)

Team 15053Thorlabs Photonics Is the Future Award ($250 each)
Metal Surface Quality Characterization
Team 15053 Members:
Cole Lumsden, materials science and engineering
Steven Murrell, electrical and computer engineering
Mohammad Rabata, systems engineering
Maryam Tanbal, optical sciences and engineering
Jacob Tevik, optical sciences and engineering
Jinghao Zho, electrical and computer engineering
Project Sponsor: Procter & Gamble

Kristy Pearson Fish Out of Water Award – First Prize ($250)
Brennen Guy (Team 15030, project sponsored by Shamrock Foods; project spotlight: “Reusing Water on the Factory Floor”)

Kristy Pearson Fish Out of Water Award – Second Prize ($150)
Steven Wirth (Team 15065, project sponsored by Raytheon Missile Systems; project spotlight: “Designing a Price-Conscious CubeSat”)